En mutlu eden ilk 50 listeleri

http://www.fortuneturkey.com/listeler/en-guclu-50-is-kadini-2016

Bu yılın “En Güçlü 50 İş Kadını” listesini oluştururken, dört ana kriteri; şirketin büyüklüğü ve global ekonomideki önemi, kurumun performansı ve yönü, yöneticinin kariyer çizgisinde nasıl ilerlediği ve sosyal-kültürel kalkınmaya etkisini dikkate aldık. Ayrıca listemizi hazırlarken TÜSİAD, GYİAD, KAGİDER, sanayi ve ticaret odaları, Fortune 500, İK ve kariyer siteleri, araştırma şirketleri, Nielsen Media, Deloitte verileri başta olmak üzere geniş bir platformun analiz ve raporlarını değerlendirdik. İşte bu uzun ve zorlu çalışma sonucunda ortaya çıkan Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını’nın listesi…

 

fortunenisan2016 fortunenisan2016_2fortunenisan2016_3

36-Barış Karakullukçu, 41 – MUDO GENEL MÜDÜRÜ

2015 yılını 385 milyon TL ciro ile kapattı. Yatırımların 5 milyonu teknoloji, 14,5 milyonu hazır giyim mağazaları, 16 milyonu ise Mudo Concept mağazalarına gerçekleşti. 2016 ciro hedefi 450 milyon TL. Mudo.com.tr ile 2016’da yüzde 53 büyüme hedefleniyor. Yurtdışına 2 milyon dolar yatırım planı gündemde. 2016’nın ilk yarısında Kıbrıs’ta hazır giyim ve Azerbaycan’da hazır giyim mağazası açılacak. Karakullukçu’nun hobileri basketbol, bisiklet, seyahat ve kitaplar.

http://www.ekonomist.com.tr/en-guclu-50-kadin-ceo-haberler/8897.aspx

ekonomistbk1 ekonomistbk2 ekonomistbk3 ekonomistbk4

En Güçlü 50 Kadın CEO

Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı.

Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. Sıralamada önceki yıla göre ciddi değişiklikler oldu. Birincilik koltuğuna geçen yıl olduğu gibi bu yıl da OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri oturdu. Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui, listeye ikinci sıradan girdi.

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ise üçüncü sırada yer aldı. Geçen yıl listemizde yer alan sekiz kadın yönetici, görevden ayrıldıkları için bu yıl listeden çıktı. Yeni göreve gelen beş kadın yönetici ise listemizde kendine yer buldu.

Değişkenliğin ve belirsizliğin hakim olduğu ortamlarda, şirketler, ileriyi görebilen, hızlı hareket edebilen ve esnekliği yüksek liderlere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenledir ki son bir yıldır yönetici transferlerinde ciddi bir artış söz konusu.

Özellikle genel müdür, CEO ve ülke müdürü pozisyonlarındaki değişimlerin bu yıl da sürmesi beklenirken, transferlerin kadınların aleyhine olduğu görülüyor. Çünkü bir yılda göreve yeni gelen yöneticilerdeki erkek egemenliği dikkati çekiyor. Beyin avcıları, yönetici transferlerindeki kadın oranı düşüşünü doğruluyor. Eskiden yönetici adayı kısa listesinin yüzde 30’unun kadın olmasını isteyen şirketlerin bu dönemde çeşitliliği geri plana attığının altı çiziliyor.

İşte böyle bir ortamda koltuğu korumak hatta boşalan koltuğa bir kadın olarak oturmak hiç de kolay değil. Ekonomist olarak dördüncüsünü yaptığımız “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması o nedenle bu yıl daha da önemli. Çünkü bu listeye yeni girenler de listede kalanlar da bir anlamda Türkiye’nin ‘Demir Lady’leri. Aralarında 30 milyar TL’lik şirket yöneten de var, 5 binin üzerinde bir ekiple çalışan da…

EN GÜÇLÜ DEĞİŞMEDİ
Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su listemizde bu yıl pek çok değişiklik söz konusu olsa da ilk sıradaki isim değişmedi. Geçen yıl en güçlü kadın CEO olarak listenin te-pesinde yer alan OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri, bu yıl da ilk sırada yer aldı. 2015’i 30,9 milyar TL ciro ile kapatan OMV Türkiye’nin geçen yıl sonu çalışan sayısı bin 44’tü.

İkinci sıraya ise bu yılın başında göreve gelen Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui oturdu. 13 yıldır Allianz Ailesi’nde aktif görevalan Coqui’yi, geçen yılın ikincisi ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay takip etti.

Listedeki kadınlar içinde 5 bin 600 kişilik kadrosuyla en büyük ekibi yöneten kişi olarak öne çıkan Abay’ın hemen ardından ise listede üç basamak yükselerek dördüncülüğe oturan AvivaSa CEO’su Meral Eredenk Kurdaş var. Geçen yıl göreve gelen ve bu yıl listede ilk ona giren bir başka isim ise HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *