Hayatta bir kere yaşabilecek deneyim

hbsBir kaç hafta önce hayatımın en ilginç ve unutulmaz deneyimlerimden birisi yaşamak için Boston’ dan davet aldım. ‘Transformation of Mudo‘ vakasını yazan Harvard’ın en önemli profesörlerinden biri olan Tony Mayo beni 9 Haziran’da Harvard’ da ‘High Potential Leadership Program‘  içinde tartışılacak vakamız için derse davet ediyordu. Geçen sene organizasyonel gelişim vakası olarak yayınlandığından beri en büyük isteklerimden birisi bu vakanın tartışıldığı ortamda bulunmaktı. Bu fırsatı nasıl kaçırırdım?

1 hafta içinde halledilmesi gerektiği için endişelensem de detayları hızlıca halledip işleri ayarladım. Boston’un üstüne Amerika’da yaşayan kardeşimi ve ailesini görebilmek için onlarla birlikte Chicago’da buluşma organizasyonu yapınca heyecanım katlanarak arttı. IMG_6884Bu heyecan’a birde diğer kardeşim Burcu’nun son dakika seyahatime dahil olması eklenince heyecan ve mutluluk birbirine karıştı. O heyecanla evden çıkarken pasaportumu alırken yanıma US vizesinin olduğu eski pasaportu almayı atlamışım çarşamba günü. Vakitlice havalanına gidip Burcu ile buluşup mutlu mesut check-in bankosuna gittiğimizde farkedince başımdan aşağı kaynar sular döküldü.  Eşim beni havalanına bıraktıktan sonra eve dönerken telefon açıp hemen eve gidip diğer pasaportumu bulup getirip getiremeyeceğini konuşmaya başladık. Uçak için 2 saat vardı ama US seyahatleri öncesi güvenlik önlemleri ve İstanbul havalanı/köprü trafiklerini düşündükçe uçağı kaçırma endişelerim katlanarak arttı. Checkin’i halledip bavulları Burcu üzerinden verdik. Aktif pasaportla sistemden vizemi bulsanız diye pazarlık yapmaya çalıştım ama adamlar bizden geçse de uçağa sizi vizesiz almazlar deyince pasaport kuyruğuna girmedik. Burak bir taraftan eve ulaşmaya çalışıp bir taraftan nasıl bana yetişeceğini düşünürken aklına kurye şirketi olan arkadaşımız gelince ondan rica ederek Burak eve ulaşır ulaşmaz pasaportu onun gönderdiği kuryeye iletti. Ondan sonrasında ben telefonda her 5 dakikada bir adamı darlayarak pasaport elime geçene kadar kafayı yedim. Boarding 13.35 ‘te başlamışken ben hala havalanının dışında bekliyordum. Neyseki 10 dakika sonra geldi ben de koşarak pasaport kontrolünde bekleyip sıra tutan Burcu’yIMG_6896a yetişip geçip uçağa ilerledik. Son dakikada yetişip uçağa yerleştik. Kot pantolonla derse girme stresini de bu pasaport krizinin üstüne yaşamak istemediğim için ertesi gün giyeceğim takımı uçakta unutmayayım diye aklımız başımızdayken ilk iş etrafa ‘takımı unutma’ notları yazmak oldu. Uçak kısmı tipik film, dergi, gazete,.. derken son 1 saatte de olsa azıcık uyuyup Amerika’ya vardık akşamüstü 18.00 civarı.

IMG_6905Boston’da bizi uzun süredir göremediğim sevgili arkadaşım Özgür’ün eşi Ed tarafından karşıladıktan sonra onların evine gidip Sherlock ailesi ile kaynaştık. 5 yaşında ve 6 aylık 2 oğlu ile tanışıp oynadık. Onlar uyuyunca da dışarıya çıkıp ‘Yard House’ ta ÖZgür ile uzun zamandır neler olup bittiğini kaynattık. Jetlag olunca ortam  ne kadar iyi olsa ertesi gün için dönüp yattık.

Sabah Özgür ‘ün tatlı annesi ile kahvaltı yaparken tıp dünyasıyla iş dünyasını çekiştirdik. Uzun yıllar başarılı bir çocuk doktoru olduktan sonra kendini torunlarına adamış annesinin bu vakalar ve iş konuları ile ilgili ilginç sorularıyla iki hayatın ne kadar farklı olduğunu konuştuk. Muhteşem evsahibi Özgür bize arabasını ödünç verince Harvard’a gidiş gelişimiz de çok kolay oldu. Herşey çok profesyonelce planlandığından otoparka kadar düşünüldüğünden kampüs ve ulaşım rahat oldu. Harvard’da ders öncesi Tony ile yemek için Spangler Center’ da buluştuk. Görüşmediğimiz 1.5 sene içinde Mudo’ da neler olduğunu paylaştık.

Ben vakayı buraya gelmeden önce iki defa üniversite ortamında tartıştığımızı aktardım :gnam-stack_web_315x177px

  1.  15 Mart’ta Yale’in başını çektiği GNAM organizasyonu için Koç Üniversite’ sinin öğrencilere sabah üniversitede ders olarak verdiğini ve öğleden sonra bizi ofiste ziyaret ettiklerini anlattım.
  2. Benim Özyeğin Üniversite‘si için verdiğim ‘MGMT 773 Retail and Real Estate Management’ dersinden bahsettim. O dersin son gününde programda kendi öğrencilerimizle bunu işlediğimizden bahsettim.

Tony’ de İsviçre’de bir üniversitenin de bizim vakamızı kullanmak için izin istediğini ve bitirme sınavı için bunu kullandığını söyleyince çok mutlu oldum. Öğrenciler arasında yediğimiz uzun ve keyifli öğle yemeğinden sonra Tony sorulara hazırlıklı olup olmadığımı yokladı. Zor soruların tüyolarını verdi. hbs mapBen de herşeyi açıklıkla paylaşmak da sakınca görmediğimi söyledim. Şirket dışında Türkiye politikasından ve sosyopolitik gelişiminden de konuşarak case yazıldıktan sonraki 1.5 senelik TR durumunu tasvir etmeye çalıştım. Yemek sonrası programın yapıldığı ‘Tata Building’ in yolunu tuttuk. Dünyanın en güzel kampüslerinden birinde iyi bir rehberle yürürken heyecanım kendini iyice göstermeye başladı. Dersin 1 saati vakanın işlendiği benim sadece dinlediğim bölüm olarak planlandı. Tony başında beni tanıttı ve tartışma sonunda onların sorularını almak için 1 saate yakın bir süremizin daha olacağından bahsetti. Öğle yemeği sonrası sınıfın miskin olmasını beklerken daha ilk dakilarda ” Barış’ a Accenture’ dan Mudo’ya geçerken zorluk derecesi olarak 10 üzerinden kaç verirdiniz ?’ diye sorunca başından sonuna kadar hararetli tartışmalarla ve ilginç yorumlarla dolu bir vaka tartışması oldu.

Dünyanın dört bir tarafından gelmiş 100 Yüksek potansiyelli liderin HPLP katılımcılarının hararetli tartışmaları ve sorularını deneyimlemek olağanüstü bir tecrübeydi. Bir taraftan 4 senemi enine boyuna masaya yatıran insanların düşüncelerini duydukça koltuklarım kabarıyordu diğer taraftan yapmaya çalıştıklarımızın dünya çapında bu kadar pozitif takdir görmesi büyük bir gurur yaşatıyordu. her açıdan ilginç, geliştirici ve  zorlu 4.5 senelik CEO deneyimine böyle hoş bir VEDA yakışırdı. Hem Mudo için hem de 20 senelik çalışmanın karşılığını ders sonundaki alkışların verdiği haz ile ödül olarak aldım. Tony’ nin verdiği teşekkür hediyesi kitap ve unutamayacağım anlarla oradan ayrıldım. Program sonrası hem Boston’ da arkadaşlarımızla hem de Chicago’da ailemiz ile çok iyi zaman geçirdik. Hem aileyle olmak hem de nefes almak adına dolu dolu geçen bir gezi oldu.

IMG_6936IMG_6956 IMG_7045 IMG_7055 IMG_7073 hbs eller IMG_7074IMG_7081IMG_7084IMG_6925

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *