#BKAccenturing

PwC’de kıdemli danışman iken 2001 krizi sonrası yaprak kıpırdamıyordu. Koç EMBA ‘nın tamamlanmasına yakın yurt dışı fırsatlarına başvurmaya başladım. Bu fırsatlardan anlamlı olup ilerleyen iki alternatif vardı İngiltere ve Almanya. Özel sebeplerle İngiltere’ yi pas geçtim.
Almanya alternatifi PwC’nin en yakın ve dişli alternatiflerinden Accenture’ dan geliyordu. Accenture mülakat ve teklif sürecini çok profesyonel hareket edip seri bi şekilde tamamladı. Münih’ de gittiğim görüşmede Kıdemli Müdür 1 saat detaylı görüştükte sonra öğle yemeği molası verdik. Münih’ in en iddialı caddelerinden Maximillianstrasse ‘ de konumlanmış ofisten 10 dk yürüyüş yapmak için ayrılıp geri döndüm. Bir sonraki görüşme Partner mülakatıydı. Ben stresli bir değerlendirme beklerken görüştüğüm 50li yaşlarındaki adam babacan bir gülümseme takılıp ‘ Seni Accenture’ a almamız için ne yapmamız lazım? ‘ diye bir soruyla başlayınca rahatladım. Sonraki sorusu daha ilginçti: ‘Sen 4 sene iş deneyimli ve MBA yapmış birisi olarak bizim için kıdemli danışman ve yeni müdür arasında bir yerde kalıyorsun. Senin tercihin ne olur ? ‘ ben de gülümseye devam edip ‘ bu soruya kim kıdemli danışman derki? ‘ diye cevaplandırdım. Alman partner bu işlerin ne kadar riskli olduğunu ve üst pozisyondan beklentilerin büyüklüğünü aktardı. ben yine de müdür tercihimi değiştirmedim. Teklif sürecini halledip 1 Ağustos 2001 ‘de Accenture Münih ofisine müdür olarak başladım. 2001 senesi 11 Eylül olarları sonrası semiconductor sektörü için zor olunca o proje durdu ve ben Münih’te çok az kaldım. Ne Oktoberfest alanının dibindeki evimi ne de Münih’ teki sosyal hayatı deneyimleyecek 1-2 ay dışında vaktim olmadı. Frankfurt ve Düsseldorf daha uzun yaşadığım Alman şehirleri oldu. Almanya dışındaki her proje de ilgimi çektiğinden toplamda 5 senenin fiziksel olarak sadece 2 senesi Almanya sınırları içinde geçti.

11 senelik #Accenturing deneyimim 25 ülkede çalışma, deneyim kazanma, önce Almanya’da alınan Kıdemli Müdürlük sonra Türkiye’de partnerlık terfisi ile taçlanma, yüzlerce uluslarası arkadaş gibi kazanımlar içerdiği için eşsiz bir deneyim oldu. CEO deneyimi kazanmak için vazgeçtiğim şirketime her zaman bana kattıkları için minnettar olacağım. 15 sene sonra yıldönümünde o anları anarken yazmak istedim. Önümüzdeki günlerde vaktim oldukça daha detaylı bu anıları da paylaşmak istiyorum. Ağustos detay planını bugün netleştirip bunu da araya sıkıştırmayı hedefliyorum.

İmza: #ConsultantBarış

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *