Üniversitelerle Dolu Günler

2006’da Türkiye’ye döndüğümden beri çeşitli seminerler ve kariyer günleri için sıkça davet alıp ajandam izin verdikce olumlu olarak yanıt veriyorum taleplerine.  Belli bir seviyenin üzerine çıkınca Üniversiteli gençler sağolsun davetler çok geliyor. Hem kendi deneyimlerimi paylaşmak, hem onların paylaşımlarından beslenmek  için ben de kendimi ajandam açısından zorluyorum ve katılıyorum. Bu sene bir süredir ajandamın hesabını vermek zorunda olmadığım için bu konuda daha çok vaktim oldu.

Son iki ayım üniversite aktiviteleri ile yoğun geçerken Danışma Kurulu ya da ders boyutunda destek verdiğim üniversitelerin sayısı 4 ‘e çıktı. Mezun olduğum bölüm Bilkent Endüstri Mühendisliği ile başlayan Danışma Kuruluğu üyeliği rolüm son 3 senedir Özyeğin, Boğaziçi ve Maltepe Üniversitesi ile zenginleşti.

Özyeğin Üniversitesi’ nde İşletme Bölümünde Danışma Kurulu üyesi üyeliği ve Entrepreneurship Master Programında ‘Liderlik ve Ekip yönetimi’ dersi vermeye başlamam paralel gerçekleşip iki yıl devam etti.  Bu sene de bu rollere ek MBA programı için ‘Retail-Perakende’ dersinin hazırlanıp iki hafta 4er akşam öğrencilere aktarılması eklenince kendi başına aktardığım ilk ders hayata geçmiş oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’ nde  daha önce seminerlere konuk olarak katılma fırsatım çok olmuştu. Ders deneyimi ise ilk AD497 Entreprenurship Business Plan dersinde proje mentörlük rolüm ile gerçekleşti. Çocukların inandığı iş hayalinin peşinden girişimcilik yapmak istedikleri konuda hazırlanan iş planı üzerinden geçip onları final sunumlarına hazırladığımız rolümü severek 3 senedir yapıyorum.  Bu sene ikinci bir ders  olarak eklenen AD520 Business Simulation Dersinde bu dönem yönetim kurulu üyeliği yapıp her hafta simülasyon ile bir şirket idare etme deneyimi yaşayan öğrencilerimizin sonuçlarını bir ‘yönetim kurulu’ ortamında konuşup onları zorlayarak hem iş bilgilerini  hem de executive tartışmalar ile ilgili deneyimlerini geliştirmeye çalıştık. Bu sene ilk defa dahil olduğum bu ders oldukça ilginç bir deneyim oldu.

Amerika’ya gitmeden önce Maltepe Üniversitesi’n de Endüstri Mühendisliği için Danışma Kurulu yapıldı. Akademik Hocalar ve Endüstriden Liderlerle hedef okulun uygulamalarının daha verimli olması ve öğrencilerine daha faydalı bir eğitim verebilmesi için geliştirme fırsatlarını konuştuk. Gençlere azıcık bile faydamız dokunabiliyorsa ne mutlu bize…

Cannot get other user media. API shut down by Instagram. Sorry. Display only your media.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *